MOBILNÍ HOSPIC SV.JIŘÍ V TACHOVĚ

 

 Motto Mobilního Hospice Sv.Jiří :

 "Doma je doma až do posledního okamžiku"

 

Mobilní hospic Sv.Jiří v Tachově v tachovském klubu Sedmdesátka (nám. Republiky č. p. 70 v 1. patře

od 6.LEDNA 2016

Tachovsko má od 6.ledna 2016 mobilní (domácí) hospic. Hospic Sv.Jiří v Tachově začal pomáhat umírajícím a jejich rodinám. Během 5 měsíců již bylo realizováno 12 smluv.

 

Mobilní Hospic Sv.Jiří, o.p.s.
Mobilní hospic poskytuje služby rodinám, které pečují o nevyléčitelně
nemocné formou návštěvní služby a pohotovosti 24 hodin denně.
Spolupracujeme s lékaři, registrovanými sestrami, sociální pracovnicí,
psycholožkou, duchovním a dobrovolníky.

„ Nemůžeme přidat životu dny, ale můžeme pomoci přidat dnům život. “

 

Na Tachovsku vzniká nová služba určená nevyléčitelně nemocným, umírajícím. Obecně prospěšná společnost Hospic Sv. Jiří, která provozuje mobilní hospic na Chebsku, plánuje zavést službu i pro občany města Tachov a okolí.

V loňském  roce  probíhaly přípravy pro vznik nové zdravotně-sociální služby, hledali jsme personál, prostory a hlavně sháněly dárce,tak od 6.ledna 2016 by měl být přijat první hospicový klient této neziskové organizace. Na rozdíl od kamenného hospice je mobilní hospic terénní službou, která jezdí za nevyléčitelně nemocnými do jejich domova. Pacientům v závěrečné fázi nevyléčitelného onemocnění (obvyklá délka péče o pacienta je 3 až 4 týdny) je poskytována specializovaná paliativní péče.

Zaměstnanci hospice sledují individuální potřeby a přání každého nemocného, snaží se mu ulevit od bolesti a dalších trápení a podporují jej v tom, aby mohl zůstat až do konce života v intenzivních vztazích se svými blízkými.

Zřizovatelé a iniciátorky tohoto projektu vychází z poznatku, že 80 % lidí by chtělo umírat doma, ale přesto  většina z nás umírá v nemocnicích. A to je škoda. Proto je v zájmu široké veřejnosti vznik mobilního hospice na Tachovsku podpořit.

V mobilním hospici je k dispozici tým odborníků ve složení lékař s atestací v paliativní medicíně, zdravotní sestry, sociální pracovnice, psychologové, duchovní, poradkyně pro pozůstalé a dobrovolníci. Pracovníci hospice jsou nepřetržitě na telefonu připraveni přijet a být v těžkých chvílích na blízku a pomoci.

Pojem paliativní péče je široký, jde o komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovanou péči poskytovanou pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.

Služby specializované paliativní péče v domácím prostředí zatím nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a proto budeme rádi, když budete navštěvovat benefiční akce pořádané hospicem, stanete se naším dobrovolníkem nebo se rozhodnete nám přispívat na činnost.

Stálá prodejní výstava uměleckých děl (obrazů a fotografií), která darovali většinou regionální umělci Hospici sv. Jiří, je instalována v tachovském klubu Sedmdesátka (nám. Republiky č. p. 70 v 1. patře). Dále zde mohou návštěvníci zavítat do Hospicového obchůdku s různými drobnými výrobky pro radost, také darovanými tvořivými lidmi z regionu. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 10 do 17 hodin. Výtěžek z prodeje bude použit  na fungování mobilního hospice v Tachově .

Otevření Hospice Sv. Jiří – pobočka Tachov se plánuje už několik let, svoji činnost by měl zahájit v tomto regionu od 6.ledna 2016. Většina lidí v naší zemi by si totiž přála poslední chvíle svého života prožít doma mezi svými blízkými. Většina z nich ale nakonec umírá o samotě, v nemocnicích, léčebnách…

„Pomozte nám to změnit – abychom mohli  provozovat službu na Tachovsku i v dalších letech! Protože služby mobilního – domácího hospice nejsou hrazeny z veřejného pojištění, je odkázán na dary a granty – proto prosíme, pokud vás tato myšlenka oslovila, přispějte na transparentní účet u Fio banky 2400 723 426 / 2010,“ uvedla jedna z organizátorek Lucie Davidová.

Provozovna sídlí na náměstí Republiky 70. Tam bude každou středu od 15 do 18 hodin přístupná poradna pro nemocné a jejich rodiny.

Bližší informace: https://hospictachov.cz/

nebo na stránkách  www.hospictachov.cz/

facebook: Hospic Sv.Jiří -pobočka Tachov

 

Iva Csanálosi a Lucie Davidová
iniciátorky vzniku mobilního hospice v Tachově

tel: +420 605 226 298 nebo
email: hospic@hospictachov.cz

Alena Votavová DiS.
ředitelka Hospice Sv. Jiří v Chebu
tel:736 432 911
email: hospic@hospic­cheb.cz

Petr Vaďura - duchovní

tel.: +420 731 085 20

email: petr.vadura@volny.cz